VYPNUTIE SIETE 2G/3G OPERÁTORMI MOBILNÝCH SIETÍ

Operátori mobilných sietí zverejnili svoje rozhodnutie postupne vyraďovať siete 2G a 3G. Podľa dostupných informácií začnú operátori mobilných sietí postupne vyraďovať 2G a 3G od konca roka 2025, pričom v krajinách ako Nórsko, Švédsko, Rakúsko, Grécko a/alebo Izrael sa následne rozšíria do zvyšku sveta. Takéto rozhodnutie o postupnom vyradení sietí 2G a 3G ovplyvňuje rôzne odvetvia spoločnosti vrátane automobilového priemyslu.

Ovplyvnené budú najmä funkcie a/alebo služby modelov vozidiel SEAT, ktoré sa stále spoliehajú na sieť 2G a 3G, konkrétne:

SLUŽBY SEAT CONNECT

Modely vozidiel SEAT GEN1 a GEN3 (pred UNECE) sa stále spoliehajú na siete 2G/3G pre služby pripojených vozidiel SEAT (t. j. plánovanie služieb, parkovaciu polohu, stav vozidla, online aktualizáciu máp alebo diaľkové uzamknutie a odomknutie).

Aby sme zabezpečili, že naši zákazníci budú aj naďalej využívať služby SEAT Connected Car Services, spoločnosť SEAT, S.A. pracuje na aktualizácii softvéru pre vozidlá (očakáva sa v priebehu roka 2026), ktorá umožní modelom vozidiel GEN3 pred UNECE (pozri tabuľku nižšie1) pokračovať v využívaní služieb SEAT Connected Car Services. Upozorňujeme však, že služby SEAT Connected Car Services pre vozidlá GEN1 (SEAT Mii electric) už nebudú dostupné po postupnom vyradení siete 2G/3G, pretože riešenie nie je technicky uskutočniteľné.

SKONTROLUJTE SVOJE VOZIDLO

Overte si, či je vaše vozidlo dotknuté. Kliknite na odkaz nižšie, zadajte VIN číslo vášho vozidla a okamžite sa dozviete výsledok. Upozornenie: výsledok sa zobrazí v anglickom jazyku.

Kontrola VIN

VEREJNÉ TIESŇOVÉ VOLANIE

Modely vozidiel SEAT GEN3 (pred UNECE a UNECE) boli navrhnuté v súlade s platnou legislatívou a všeobecne uznávanými normami tej doby, a preto sa stále spoliehajú na siete 2G/3G pre funkciu verejného tiesňového volania.

Aby sme zabezpečili, že naši zákazníci budú aj naďalej využívať tiesňové volanie v prípade nehody, spoločnosť SEAT, S.A. prijala nasledovné:

  • Pre vozidlá prvýkrát uvedené na trh v krajinách Európy:
    • Vozidlá vyrobené po novembri 2024: zavedenie služby Private eCall vo všetkých modeloch. Preto nie sú ovplyvnené.
    • Vozidlá vyrobené pred novembrom 2022 boli vybavené službou Private eCall . Preto nie sú ovplyvnené.
    • Vozidlá vyrobené v období od novembra 2022 do novembra 2024: Spoločnosť SEAT, S.A. aktívne pracuje na riešení pre Private eCall, ktoré sa má implementovať pred odpojením 2G/3G. (Pozri tabuľku nižšie 1). Upozorňujeme však, že verejné volanie eCall pre modely SEAT Tarraco vyrobené pred septembrom 2020 už nebude k dispozícii po postupnom ukončení siete 2G/3G, pretože technické riešenie na zavedenie súkromného systému eCall je v súčasnosti neuskutočniteľné. Upozorňujeme, že SEAT Ateca je od začiatku výroby vybavený súkromným systémom eCall, a preto sa ho to netýka.
  • Pre vozidlá prvýkrát uvedené na trh v mimoeurópskych krajinách:
    • Upozorňujeme, že po ukončení siete 2G/3G už nebude k dispozícii verejné volanie eCall, pretože technické riešenie na zavedenie Private eCall je v súčasnosti neuskutočniteľné.
Služby CONNECT
Dotknuté vozidláOvplyvnené výrobné obdobie (od-do)Opatrenia
SEAT Mii electricMOD1všetkoTechnické riešenie je momentálne nerealizovateľné
SEAT IbizaMOD3.1september 2020 - február 2024Over-The-Air-Update
SEAT AronaMOD3.1september 2020 - február 2024Over-The-Air-Update
SEAT AtecaMOD3.1august 2020 - marec 2024Over-The-Air-Update
SEAT TarracoMOD3.1september 2020 - apríl 2024Over-The-Air-Update
SEAT LeonMOD3.2september 2020 - máj 2024Over-The-Air-Update
Tiesňové volanie (Európa)
Dotknuté vozidláOvplyvnené výrobné obdobie (od-do)Opatrenia
SEAT Tarracobez pripojeniaseptember 2018 - september 2020Technické riešenie je momentálne nerealizovateľné
SEAT TarracoMOD3.1november 2020 - apríl 2024Pracuje sa na riešení
SEAT IbizaMOD3.1november 2020 - november 2024Pracuje sa na riešení
SEAT AronaMOD3.1november 2020 - november 2024Pracuje sa na riešení
SEAT LeonMOD3.2november 2020 - november 2024Pracuje sa na riešení

Pre tiesňové volanie na mimoeurópskych trhoch je technické riešenie v súčasnosti neuskutočniteľné.