Často kladené otázky - Informácie k motorom EA189 - Servis & príslušenstvo - SEAT | SEAT

Často kladené otázky

VAŠE OTÁZKY - NAŠE ODPOVEDE

Týka sa tento problém aj vozidiel SEAT? Ak áno, koľkých?

Podľa údajov Volkswagen AG bol v závode SEAT dotknutý naftový motor (EA189) namontovaný do celkovo 700 000 z asi 11 miliónov vozidiel skupiny Volkswagen. Týchto 700 000 vozidiel ďalej distribuovaných prostredníctvom celosvetovej siete dodávateľov SEAT.

Ako zistím, či sa tento problém týka aj môjho vozidla?

Na tejto webovej stránke si podľa identifikačného čísla vozidla (VIN) môžete hneď skontrolovať, či sa tento problém týka aj vášho vozidla SEAT. Alebo sa obráťte na vášho predajcu SEAT.

Kde nájdem identifikačné číslo vozidla (VIN)?

Identifikačné číslo vozidla, v skratke VIN, je jedinečné 17-miestne číslo, ktoré sa skladá z kombinácie čísel a písmen. Nájdete ho na technickom preukaze/ na osvedčení o evidencii vozidla a tiež na vašom vozidle.

Čo mám robiť, keď je moje vozidlo vybavené dotknutým motorom?

Budeme vás kontaktovať tak rýchlo, ako to bude možné. Vývojové oddelenie spoločnosti Volkswagen AG aktuálne pracuje na odpovedajúcich technických opatreniach, ktoré bude pravdepodobne nutné vykonať.

Konkrétne ktoré motory sú dotknuté?

Dotknuté vozidlá sú vybavené motormi typu EA 189. Týka sa to troj- a štvorvalcových naftových motorov so zdvihovým objemom 1,2 l, 1,6 l a 2.0 l.

Sú dotknuté vozidlá prevádzkyschopné a bezpečné?

Môžeme potvrdiť, že všetky dotknuté vozidlá sú absolútne bezpečné a prevádzkyschopné. Vyšetrovanie sa vzťahuje výhradne na škodlivé látky vo výfukových plynoch.

Čo mám robiť, keď sa domnievam, že je moje vozidlo vybavené dotknutým motorom?

Hneď, ako budeme mať k dispozícii technické riešenie, vyzveme vás k návšteve certifikovaného servisu k vykonaniu servisného opatrenia pre naftové motory. Volkswagen AG vám garantuje, že našim zákazníkom nevzniknú žiadne náklady.

Vzniknú mi kvôli tomuto problému náklady?

Volkswagen AG preberá za tento problém plnú zodpovednosť a hradí všetky náklady spoje, ak bude nevyhnutné vykonať na vozidlách opatrenia.

Kúpil som si nové vozidlo, ktoré mi ešte nebolo dodané. Týka sa tento problém môjho vozidla?

Všetky nové vozidlá SEAT v EU, ktoré disponujú motormi s emisnou normou Euro 6 bez výnimky spĺňajú právne predpisy. Pritom nemôžeme zabezpečiť to, že vozidlá SEAT s naftovými motormi EA 189 zodpovedajú všetkým aplikovaným predpisom značky. Preto sme sa rozhodli, predaj a distribúciu dotknutých vozidiel dočasne zrušiť. Ako bezpečnostné opatrenie, v súlade s rozhodujúcimi (španielskymi) predpismi.

Musím moje vozidlo nechať skontrolovať?

Nie. Všetky motory sú bezpečné a prevádzkyschopné.

Týka sa tento problém aj motorov s emisnou normou Euro 6?

Nie, všetky nové vozidlá SEAT v EU, ktoré disponujú motormi s emisnou normou Euro 6 bez výnimky spĺňajú právne nariadenia.

Predávajú sa v súčasnosti vozidlá SEAT s dotknutým naftovým motorom (EA189 EU5).

Z bezpečnostných opatrení sme sa rozhodli dočasne zrušiť predaj a distribúciu všetkých nových vozidiel SEAT s týmto motorom. Tento motor sa okrem toho viac nemontuje do nových vozidiel.

Ktorých modelov sa tento problém týka?

Dotknuté sú nasledujúce modely: : Ibiza SC, Ibiza 5D, Ibiza ST, Leon II, Altea, Altea XL, Altea Freetrack, Toledo III, New Toledo, Exeo, Exeo ST a Alhambra.

Kedy bude spustená zvolávacia akcia a ako sa o tom dozviem?

Od marca 2016 spúšťa SEAT zvolávaciu akciu pre vozidlá s naftovými motormi EA189. Kvôli odchýlkam hodnôt oxidu dusnatého (Nox) budú všetkých dotknutých vozidiel namontované technické opatrenia. Dotknutí zákazníci sú o tom informovaní spoločnosťou SEAT (Rakúsko) od októbra 2015. V ďalšom kroku príde zákazníkom list, v ktorom budú vyzvaní k tomu, aby si u svojho autorizovaného partnera SEAT dohodli termín. Zákazníci budú informovaní postupne a v závislosti do modelu počas celého roka 2016. Zákazníkom, ktorých sa tento problém týka nevzniknú za všetky nutné opravy žiadne náklady.