Svetová premiéra modelu CUPRA Formentor

Sériová verzia CUPRA Formentor

04.03.2020

> Formentor je prvým modelom vyvinutým exkluzívne pre značku CUPRA a bude najemocionálnejším produktom v jej výrobnom programe

> CUPRA Formentor kombinuje nápadný dizajn, vysoko výkonný pohon a vysokú úroveň praktickosti v karosérii typu CUV

> Zmysel pre detail a športový charakter modelu Formentor vytvárajú nové štandardy v rámci značky CUPRA

> CUPRA Formentor bude štartovať s motorom 2.0 TSI s výkonom 228 kW (310 k), ako aj s pohonom plug-in hybrid s výkonom 180 kW (245 k)

> Predaj sa začne v treťom štvrťroku 2020

Martorel, 02/03/2020. - Značka CUPRA predstavuje sériovú verziu modelu CUPRA Formentor, prvého automobilu vyvinutého novou značkou od základu.

Vysoko výkonný crossover má špecifickú DNA značky a je navrhnutý a skonštruovaný s ohľadom na požiadavky budúcnosti. Je to ikonický model, ktorý kombinuje vycibrenosť, inovácie a intuitívne ovládanie s dynamickými jazdnými výkonmi.

V súlade s vývojom trhu CUPRA Formentor spája benefity výkonného automobilu s kvalitami SUV nadväzujúc na tradíciu modelov značky CUPRA v čase, kedy segment CUV zažíva prudký rast.

"CUPRA Formentor predstavuje veľký krok na našej ceste urobiť značku CUPRA atraktívnou pre milovníkov automobilov. S fascinujúcim dizajnom, vysoko výkonným pohonom vrátane systému plug-in hybrid sme vytvorili model CUPRA Formentor ako výnimočný automobil pre výnimočných ľudí," povedal Wayne Griffiths, CEO a predseda predstavenstva značky CUPRA.

Vonkajší dizajn: esencia značky CUPRA

CUPRA Formentor, prvý model skonštruovaný exkluzívne pre značku CUPRA, je pomenovaný podľa najkrajšieho mysu na španielskom ostrove Mallorca v súostroví Baleáry. Automobil zhmotňuje všetky atribúty tejto lokality, ktoré formovali vonkajší dizajn vysoko výkonného crossovera.

"CUPRA Formentor je príťažlivý automobil z hľadiska výkonnosti, technológie a estetiky, založenej na kráse proporcií, energických líniách a vycibrených detailoch," povedal Alejandro Mesonero-Romanos, riaditeľ dizajnu SEAT a CUPRA.

Skaly ostrovného mysu, modelované vetrom poslúžili tímu dizajnérov ako inšpirácia pre bočné blistre, vyjadrujúce dynamiku a vytvárajúce dojem pohybu.

Dvojfarebne lakovaná karoséria na jedenej strane pripomína robustný terénny automobil, no dizajn estetickými prvkami vizuálne odľahčuje siluetu vozidla. Na rozdiel od tradičných SUV dizajn modelu CUPRA Formentor kombinuje atribúty off-road s kompaktným veľkostným formátom a športovou esenciou hatchbacku v siluete kupé.

Vonkajšie rozmery perfektne vyjadrujú túto kombináciu koncepcií, ktorá presne zodpovedá požiadavkám dnešných zákazníkov. CUPRA Formentor má dĺžku 4.450 mm a šírku 1.839 mm. Výška 1.511 mm vytvára podmienky pre primeranú vnútornú výšku kabíny, ktorá v kombinácii s rázvorom 2.680 mm prináša veľkorysý vnútorný priestor v zadnej časti kabíny. Variabilný batožinový priestor má základný objem 450 litrov.

Športový charakter reprezentuje vizuálne ťažisko karosérie posunuté dozadu, ktoré akcentuje dĺžku kapoty motora a zvýrazňuje dynamické proporcie. Vonkajší dizajn s plynulými prechodmi posilňuje dojem vysokej kvality, podporený vzájomne prepojenými zadnými skupinovými svetlami. Tie spolu so zadným spojlerom a difúzorom v nárazníku s výraznými koncovkami výfuku determinujú zadný pohľad na vozidlo. Výrazným prvkom sú aj štandardné 19-palcové disky kolies medenej farby, ktoré priťahujú pohľad na veľké kotúče bŕzd Brembo.

Celkový dizajn umocňuje široká paleta farieb karosérie. Okrem štyroch štandardných a metalizovaných lakov (Urban Silver, Midnight Black, Magnetic Tech a Candy White) sú pre model CUPRA Formentor k dispozícii aj s tri špeciálne laky (Graphene Grey, Dark Camouflage a Desire Red), ako aj s dva matné laky karosérie (Petrol Blue Matt a Magnetic Tech Matt). Exkluzívne matné laky dodávajú vozidlu osobitú vizuálnu eleganciu a osobnosť.

 

Dizajn interiéru: aktuálna vízia športovosti

Dizajn interiéru modelu CUPRA Formentor sa perfektne hodí k interiéru vysokej kvality. Moderná kabína so športovým charakterom symbolizuje hodnoty značky CUPRA.

Po otvorení dverí posádku CUPRA Formentor najprv privíta uvítacie osvetlenie premietané na zem. V kabíne sú použité materiály high-end, detaily medenej farby a obklady z česaného tmavého hliníka.

Športové škrupinové sedadlá vpredu sú na výber s koženými poťahmi v čiernej farbe alebo vo farbe Petrol Blue. Športový charakter vozidla zvýrazňuje nižšia poloha predných sedadiel.

Prístrojový panel sa zdanlivo vznáša v priestore a akcentuje ho úzky pás ambientného osvetlenia z LED, prebiehajúceho v plynulom oblúku pod predným oknom a zasahujúceho do predných dverí. Ambientné osvetlenie slúži aj na zobrazovanie svetelných výstražných signálov asistenčných systémov ako Side Assist a Exit Assist.

Prístrojový panel korunuje odsadený panoramatický displej systému infotainmentu s uhlopriečkou 30,5 cm (12 palcov). Okrem online navigácie umožňuje ovládanie rozličných funkcií digitálnej konektivity, ako aj funkcií vozidla, čím prispieva k redukcii počtu fyzických tlačidiel. Prevádzkové informácie sa vodičovi zobrazujú na konfigurovateľnom displeji digitálneho združeného prístroja Digital Cockpit. Zvlášť atraktívnym prvkom je nový multifunkčný športový volant CUPRA s tlačidlom na štartovanie motora a tlačidlom voľby jazdného režimu (CUPRA mode).

Pohonné ústrojenstvo: výkon pre budúcnosť

CUPRA Formentor sa začne predávať s dvoma vysoko výkonnými pohonnými agregátmi, ktoré zabezpečujú výnimočný zážitok z jazdy.

Špičkovou pohonnou jednotkou bude turbodúchadlom prepĺňaný benzínový štvorvalec 2.0 TSI s výkonom 228 kW (310 k) a maximálnym krútiacim momentom 400 Nm. Tento motor predstavuje ultimatívny výraz DNA značky CUPRA nielen výkonnosťou ale aj emocionálnou zvukovou kulisou, podporujúcou charizmu vozidla. Bude sa kombinovať s dvojspojkovou prevodovkou DSG a systémom stáleho pohonu všetkých kolies 4Drive, ktorý pomocou elektrohydraulicky ovládanej multilamelovej spojky kontinuálne adaptívne rozdeľuje krútiaci moment na jednotlivé nápravy podľa momentálnej jazdnej situácie.

No CUPRA Formentor súčasne ukazuje aj do budúcnosti druhou alternatívou pohonu - vysoko výkonným agregátom plug-in hybrid. Tvorí ho turbodúchadlom prepĺňaný benzínový štvorvalec 1.4 TSI s výkonom 110 kW (150 k) podporovaný elektromotorom s výkonom 85 kW (115 k), integrovaným priamo v skrini 6-stupňovej dvojspojkovej prevodovky DSG. Pri súčasnom fungovaní obidvoch motorov hybridný pohon poskytuje maximálny systémový výkon 180 kW (245 k) a systémový maximálny krútiaci moment 400 Nm. Zdrojom elektrickej energie pre elektromotor je lítiovo-iónová akumulátorová batéria s kapacitou 13 kWh, ktorá sa dá nabíjať z vonkajšieho zdroja, ako aj automaticky počas jazdy rekuperáciou pri spomaľovaní a brzdení. Hybridný pohon na jednej strane udeľuje modelu CUPRA Formentor dynamické jazdné výkony, aké zákazníci očakávajú od športovej španielskej značky a na druhej strane znižuje zaťaženie životného prostredia. S úplne nabitou batériou má CUPRA Formentor s rýdzo elektrickým pohonom dojazd približne 50 km bez lokálnych emisií.

Dvojspojková prevodovka DSG pri obidvoch motoroch zrýchľuje radenie a zvyšuje komfort. Elektronický prenos informácií z voliacej páky shift-by-wire bez mechanického prepojenia zvyšuje efektivitu a súčasne dodáva novú dimenziu pôžitku z jazdy. Okrem automatického režimu môže vodič radiť aj manuálne pomocou páčok na volante, čo vytvára zvlášť bezprostrednú interakciu medzi vodičom a automobilom pri dynamickej jazde.

K športovým jazdným vlastnostiam prispieva aj podvozok s tlmičovými vzperami McPherson vpredu a viacprvkovými závesmi vzadu, vybavený progresívnym riadením a adaptívnou reguláciou charakteristiky tlmičov pruženia DCC. Inteligentný systém DCC kontinuálne v priebehu milisekúnd prispôsobuje vyladenie tlmičov momentálnej jazdnej situácii. Vodič môže dotykovým posúvačom (DCC slider control) celkové vyladenie presne nastaviť, zvlášť v profile Individual. Všetky tieto prvky vytvárajú základ dynamiky, emocionality a výkonnosti, ktorú signalizuje vonkajší vzhľad automobilu.

 

 

Bezpečnosť a konektivita: v záujme maximálnej ochrany

Značka CUPRA je známa vysokou výkonnosťou, no tá sa súčasne snúbi s najvyššou úrovňou bezpečnosti a digitálnej konektivity.

CUPRA Formentor má najmodernejšie systémy infotainmentu a funkcie digitálnej konektivity aby umožnil zákazníkom preniesť si ich digitálny život do vozidla.

Systém infotainmentu, vybavený zvlášť veľkým dotykovým displejom s uhlopriečkou 30,5 cm (12 palcov), prispieva k redukcii fyzických ovládacích prvkov a integruje hlasové ovládanie i ovládanie gestami. Zahŕňa rozhranie Full Link na pripojenie smartfónu kompatibilné s Apple CarPlay (wireless) a Android Auto. Vodič alebo spolujazdec teda môžu svoj smartfón pripojiť k systému infotainmentu káblom cez USB alebo bezdrôtovo cez Bluetooth a ovládať svoj ekosystém aplikácií na veľkom displeji.

Vďaka integrovanej elektronickej SIM-karte (eSIM) systém infotainmentu podporuje aplikáciu Connect, ktorá prináša do vozidla online služby. Zákazník tak má prístup k rozličným aplikáciám, online rádiu a expandujúcemu ekosystému funkcií s diaľkovým prenosom dát a ovládaním určitých funkcií vozidla.

A aj mimo vozidla má užívateľ na diaľku prístup k prevádzkovým údajom vozidla, informácii o polohe zaparkovaného vozidla, stave zabezpečenia a ďalším funkciám prostredníctvom aplikácie v smartfóne. A pri verzii s vysoko výkonným pohonom plug-in hybrid vodič môže na diaľku ovládať aj proces nabíjania a nezávislé kúrenie/ventiláciu vozidla pripojeného k nabíjacej stanici.

Okrem toho široká ponuka asistenčných a bezpečnostných systémov odbremeňujúcich vodiča a redukujúcich stres na čoraz hektickejších cestách prispieva ku komfortnej a bezpečnej jazde. Nový systém Travel Assist umožňuje asistovanú jazdu na úrovni Level 2. Komfort a bezpečnosť ďalej zvyšujú napríklad prediktívny adaptívny tempomat ACC, asistenčné systémy Side and Exit Assist, ako aj bezpečnostný systém Emergency Assist.

CUPRA Formentor sa začne predávať v poslednom štvrťroku 2020.