Hola!

Tipy pre bezstarostnú jazdu počas tohto leta

03.07.2019

/ Ľudia častejšie jazdia na dovolenky a ležérnosť môže zvýšiť riziko nehôd
/ Letné zvyky môžu byť rizikové a viesť k pokutám
/ Auto nie je miestom na šľapky, plavky alebo nevhodné polohy

Martorell, 25/06/2019. Slnko, voľný čas a množstvo jázd na pláž alebo kúpalisko. Mnohé z týchto  jázd trvajú iba niekoľko minút, no experti na bezpečnosť cestnej premávky upozorňujú na ich nebezpečenstvo, spôsobené uvoľnenou náladou vodiča. Treba sa vyhýbať mnohým letným zvykom, pretože sú riskantné a môžu viesť k pokutám. Prinášame 7 tipov pre bezstarostnú jazdu počas leta.

Ani šľapky, ani plavky: Typické plážové oblečenie nie je vhodné na riadenie automobilu. Napríklad šľapky nielen zoslabujú kontakt vodiča pri ovládaní pedálov ale sa aj môžu zaseknúť medzi pedále a znemožniť potrebnú reakciu. Vo väčšine európskych štátov nie sú výslovne zakázané, no za jazdu v šľapkách alebo naboso môžu byť vodiči pokutovaní, pretože nevhodná obuv znižuje pohyblivosť. Vodiči  by mali používať ergonomickú obuv, ktorá im dobre sedí.

Okrem toho jazda bez trička (podľa Nadácie Európskej automobilovej komisie to v lete robí 25 % vodičov) môže spôsobiť odreniny od bezpečnostného pásu. Na zníženie teploty vo vozidle experti technického centra SEAT odporúčajú pred nasadnutím do prehriateho vozidla najprv na niekoľko minút otvoriť okná a dvere aby sa vyvetral interiér a až potom zapnúť klimatizáciu.

Počet spolujazdcov musí zodpovedať počtu sedadiel: Aj počas jazdy na vzdialenosť iba niekoľko kilometrov je nebezpečné prevážať v vozidle viac osôb ako je počet sedadiel, lebo niektorí spolujazdci by nemohli byť pripútaní bezpečnostným pádom, resp. v prípade detí usadení do detskej sedačky.

Aj vodič potrebuje správne kvapaliny: Hoci nie je výslovne zakázané, jedenie a pitie vodiča počas jazdy môže spôsobiť odpútanie pozornosti. No je dôležité, aby vodič pri vysokých teplotách pil dostatočne veľa tekutín. Štúdia uskutočnená  Loughborough University (Veľká Británia) a European Hydration Institute ukazuje, že dehydrovaný vodič robí rovnaké chyby ako vodič, ktorý vypil 8 pohárov vína, preto je najlepšie napiť sa bezprostredne pred jazdou a pokračovať v pravidelných intervaloch. Okrem toho systém monitorovania únavy vodiča analyzuje spôsob ovládania vozidla a odporúča vodičovi urobiť prestávku na odpočinok a osvieženie, keď je to potrebné.

Nevhodné polohy: Treba sa vyhýbať jazde s lakťom vystrčeným z okna, ktorá býva častá v horúcich dňoch. Jednak preto, lebo takáto poloha negatívne ovplyvňuje schopnosť ovládať volant obidvoma rukami a jednak preto, že v prípade nehody môže viesť k vážnemu zraneniu. Druhou veľmi riskantnou polohou je v prípade spolujazdca vpredu sedenie s nohami vyloženými na prístrojovom paneli. Pri nehode čelný airbag nielenže nedokáže optimálne zachytiť telo spolujazdca, ale môže mu spôsobiť aj vážne zranenie.

Osuška, slnečné okuliare, slnečník… vodičský preukaz:Akokoľvek naľahko chcete cestovať, vždy si vezmite so sebou osobné doklady. Vo väčšine európskych štátov polícia pokutuje vodičov za jazdu bez dokladov.  

Nájdite si čas na vyhľadanie najlepšieho parkovacieho miesta:Zaparkovať blízko pláže sa nemusí vždy podariť, no nenechajte sa tým frustrovať. Majte na pamäti, že zvukové výstražné zariadenie máte používať iba na zabránenie nehody, nie na vyjadrenie iritácie. Keď nájdete parkovacie miesto, asistenčné systémy ako Park Assist vám pomôžu zaparkovať automatickým ovládaním riadenia. A vždy parkujte iba v na to určených oblastiach. Za parkovanie na piesku alebo v chránených oblastiach hrozia vysoké pokuty.

Letné hity a letná láska: SEAT je prvým automobilovým výrobcom na svete, ktorý integroval do svojich automobilov aplikáciu Shazam, umožňujúcu identifikovať každý letný hit. No keď nastavíte príliš vysokú hlasitosť audiosystému, môže sa stať, že nebudete počuť iné dôležité zvuky, ako napríklad sirénu sanitky alebo iné trúbiace vozidlá - čo sa tiež pokutuje. A nech je pesnička aká romantická, nenechajte sa ňou uniesť. Bozkávanie spolujazdkyne alebo spolujazdca na prednom sedadle je dopravným priestupkom a v Španielsku za to hrozí pokuta 80 eur.