Z púšte na okruh: tréning pre štyri kolesá - Novinky - O značke Seat - SEAT | SEAT

24-hodinové preteky v Barcelone

Z púšte na okruh: tréning pre štyri kolesá

08.13.2018

/ Motocyklová pretekárka Laia Sanz trénuje pre svoju účasť na 24-hodinovku v Barcelone s CUPRA TCR
/ Kombinuje cvičenie vo fitnes štúdiu s tréningami na trati spolu s ostatnými členmi tímu
/ Hydratácia a posilnenie krku i spodnej časti chrbta sú kľúčom pre zvládnutie týchto pretekov

 

Martorell, 13/08/2018. - "Kde je vôľa, tam je cesta," hovorí pretekárka Laia Sanz. Toto jej motto vyjadruje odvahu a odhodlanie, s ktorým pristupuje rovnako k tréningu, ako aj k pretekaniu. S 18 titulmi majstra sveta v triale a endure sa osemnásobná víťazka Rally Dakar v kategórii žien považuje za človeka s benzínom v krvi. Ako nová ambasádorka značky CUPRA sa táto vrcholová motoristická športovkyňa pripravuje na ďalšiu výzvu - automobilové preteky 24 hodín v Barcelone, ktoré sa uskutočnia na okruhu Barcelona-Catalunya v dňoch 8. a 9. septembra.

- Modus vivendi: Pre Laiu je jej povolanie neoddeliteľnou súčasťou životného štýlu: "Šport je súčasťou môjho každodenného života; všetko sa sústreďuje na fyzickú aktivitu," hovorí pri cvičení vo fitnes štúdiu, ktoré absolvuje vždy, keď sa zdržiava v Barcelone. Zahrievanie, aerobik a posilňovanie svalov predstavujú štandardný program. "Je jedno, či pre pretekanie na motocykli alebo v aute, celková fyzická kondícia je dôležitá na predchádzanie možným zraneniam. Každodenné cvičenie je základom pre optimálnu výkonnosť," dodáva. Pretekanie na štyroch kolesách si vyžaduje venovať osobitnú pozornosť krku a spodnej časti chrbta, pretože to sú "časti tela, ktoré sú najviac zaťažované pri tomto druhu pretekania," potvrdzuje Laia.

- Mens sana in corpore sano: Okrem cvičenia si vrcholová športovkyňa udržiava formu aj vyváženým stravovaním. "Nemám špeciálnu diétu, no snažím sa dodržiavať správnu výživu, ktorá zodpovedá mojim fyzickým aktivitám." Dakar a ostatné vytrvalostné preteky, na ktorých Laia štartovala, otestovali jej odolnosť a pre úspešné dokončenie sa snaží urobiť maximum.

 

 

- Z bežiaceho pásu na trať: Po cvičení vo fitnes štúdiu sa Laia presunie na trať. Bude to jej siedma účasť na týchto vytrvalostných pretekoch, ktoré svojou dĺžkou 24 hodín patria k najnáročnejším na svete. "Tieto preteky sú osobité. Každá posádka najazdí približne 3500 kilometrov alebo vyše 700 kôl na okruhu," hovorí po príchode na trať Barcelona-Catalunya, kde sa pripravuje spolu s ostatnými členmi tímu.

- Víťazstvo vo svojich rukách, všetkých ôsmich: "Kráľovná púšte", ako ju zvyknú nazývať, bude štartovať s troma mužskými kolegami, ktorými budú Jordi Gené, Alba Cano a Francesc Gutiérrez. Pri pretekoch, na ktorých sa piloti striedajú každé dve hodiny, Laia zdôrazňuje význam tímovej práce: "To je základom úspechu. V tomto ohľade mi tieto preteky pripomínajú Dakar. Koordinácia s mojimi tímovými kolegami a mechanikmi má v obidvoch príkladoch zásadný význam."

- 60 stupňov Celzia v kabíne: Až na túto hodnotu môže teplota vystúpiť počas 24-hodinových pretekov. "Jazdiť takú dlhú dobu na slnku je veľmi náročné. Teplo a dehydratácia sú dve hlavné prekážky, s ktorými musíme bojovať za volantom," hovorí športovkyňa. Napriek mnohým rokom skúseností Laia priznáva, že vždy cíti tlak, keď je na trati: "Chcete odviesť dobrú prácu, nielen za seba, ale aj pre celý tím," dodáva.

- Dojmy z trate: Z 0 na 100 km/h za 5,2 sekundy. Tým sa začína tréning na okruhu za volantom pretekového špeciálu CUPRA TCR. "Tento automobil je veľmi agilný a je radosť s ním jazdiť, pritom súčasne poskytuje pocit bezpečia. Jeho brzdný výkon je úžasný," komentuje Laia začiatok svoje adaptácie na nového štvorkolesového spoločníka.

- Zdolávanie nových výziev: Laia dostala svoj prvý motocykel keď mala štyri roky. "Môj otec bol veľkým fanúšikom motoristického športu a vďaka nemu som začala pretekať," hovorí pretekárka. "Bola som neposedné malé dievča a preto sa motocyklový trial perfektne hodil k mojej osobnosti." Odvtedy sa jej život krúti okolo motoristického športu, motocyklových a automobilových pretekov a súťaží. Teraz je ambasádorkou značky CUPRA: "Je to pre mňa veľká česť. Možnosť zúčastniť sa na takomto projekte predstavuje pre mňa jedinečnú príležitosť," rekapituluje.