Jeden kôň proti 300 k - Novinky - O značke Seat - SEAT | SEAT

SEAT Leon CUPRA verzus Calgary

Jeden kôň proti 300 k

06.27.2018

SEAT Leon CUPRA si zmeral sily s Calgary, parkúrovým koňom v rýchlosti a na prekážkovej dráhe

Kôň môže pri plnom cvale dosiahnuť rýchlosť až 70 km/h, automobil demonštroval, čo umožňuje výkon motora 221 kW (300 k)

Profesionálna jazdkyňa Virginia Graells previedla svojho skokana po dráhe s 12 prekážkami za menej ako jednu minútu a pilot Jordi Gené dráhu obišiel rýchlosťou 80 km/h

 

Martorell, 27/06/2018. - Výkon a sila… to sú iba niektoré charakteristiky, ktorými sa dajú popísať SEAT Leon CUPRA a parkúrový kôň Calgary. Stretli sa v areáli Royal Polo Club v Barcelone aby si zmerali sily v dvoch disciplínach: rýchlostnom preteku a na prekážkovej dráhe. Za volantom automobilu sedel pretekový pilot a ambasádor značky SEAT Jordi Gené, v sedle koňa profesionálna jazdkyňa Virginia Graells.

- Agilita a výkon, vlastnosti šampiónov: Calgary má deväť rokov a pochádza z Nemecka. Napriek svojej pôsobivej hmotnosti 500 kg dokáže vyvinúť rýchlosť  až 70 km/h. Aké sú jeho silné stránky? Virginia Graells to presne vie: "je to parkúrový kôň a preto je extrémne agilný a šikovný; je veľmi presný a nezhodí nijakú prekážku," vysvetľuje. Na druhej strane SEAT Leon CUPRA poháňa motor 2.0 TSI s výkonom 221 kW (300 k). "Pre mňa je najlepšou vlastnosťou jeho pružnosť pre rýchle manévre. Je veľmi dynamický a agilný, čo vám umožňuje rýchlo dosiahnuť veľkú rýchlosť," hovorí Jordi Gené.

- Rituály pred štartovným výstrelom: Virginia vždy robí úvodný kontakt s Calgary v stajni: "Položím mu ruku na chrbát a pred nastrojením mu dám kocku cukru. Presvedčím sa, že jeho uzda a sedlo sú dobre upevnené," vysvetľuje Virginia. Podobne Jordi Gené skontroluje SEAT Leon CUPRA a prezrie trať. "V tomto prípade je terén piesčitý a netradičný. Skontrolujem aj behúň pneumatík aby som odhadol, ako bude automobil reagovať." Pred pretekom nám prezradí svoj rituál: "Vždy nastupujem do automobilu najprv pravou nohou. Robím to od začiatku ako som začal pretekať," priznáva.

- Prvá disciplína - rýchlosť rozhoduje:  Automobil a kôň sa postavia vedľa seba a zaujmú pozíciu na štartovnej čiare. Po štarte sa Calgary rozbehne cez ihrisko a CUPRA zamieri na pieskovú trať. Calgary absolvuje vzdialenosť 100 metrov za 15 sekúnd. SEAT Leon CUPRA prejde cieľovou čiarou iba 4 sekundy po štarte a dosiahne rýchlosť 100 km/h. "Aj keď som jazdil na veľmi mäkkom, pieskovom povrchu, automobil sa správal vynikajúco. Vďaka výkonu 221 kW (300 k) a trakcii pohonu všetkých kolies 4Drive som vyhral rýchlostnú súťaž," hovorí Jordi.

- Tucet prekážok pre druhú súťaž:  Na ďalšej trati sa súťažiaci musia popasovať s prekážkami. Calgary musí cez ne preskočiť bez toho, aby ich zhodil a CUPRA ich musí obísť. Vďaka šikovnosti jazdkyne a tréningu koňa Virginia a Calgary zdolajú 12 prekážok vysokých 2 metre za 57 sekúnd. Jordi Gené absolvuje slalom, pri ktorom obchádza prekážky rýchlosťou 80 km/h a trať zvládne za 31,43 sekundy. "Nemal som veľa priestoru na manévrovanie pri otočkách, tak som sa držal čo najtesnejšie pri prekážkach. No vďaka podvozku SEAT Leon CUPRA som mohol robiť zmeny smeru veľmi rýchlo," rekapituluje.

- Či mám strach? Kto, ja?:  Virginia Graells bola členkou španielskeho národného tímu mladých jazdcov a nedávno súťažila na dvoch medzinárodných majstrovstvách konaných v barcelonskom Royal Polo Club. Hovorí, že odkedy vo veku 14 rokov sadla prvýkrát na koňa "nikdy nemala strach." To isté tvrdí aj Jordi Gené, ktorý sa iba ako 16-ročný stal najmladším víťazom španielskeho šampionátu Formule Ford: "Nesmiete mať strach alebo zaváhať ani sekundu. Ak to urobíte, nikdy nemôžete pretekať."

- Vymenené role: Po skončení pretekov si Virginia a Jordi na chvíľu vymenili úlohy, no potvrdili, že preferujú tie pôvodné. "Automobil mi poskytuje  zvláštny pocite tepla; dáva mi adrenalínový impulz a umožňuje mi ovládať ho," hovorí  Jordi. Aj Virginia preferuje jazdu v sedle: "V plnom trysku mám jedinečný pocit slobody a spojenia s mojim koňom. Dnes odmením Calgary dvojitou porciou mrkvy a jabĺk."