Škola senzorickej výučby - Novinky - O značke Seat - SEAT | SEAT

Tréning kvalitárov SEAT

Škola senzorickej výučby

05.02.2018

/ SEAT implementuje nové tréningové kurzy aby zostril zrak, hmat, sluch a čuch pracovníkov, ktorí certifikujú kvalitu automobilov
/ Precíznosť a schopnosť koncentrácie sú základnými schopnosťami, ktoré musia mať títo špecialisti
/ V období štvrtej priemyselnej revolúcie zostáva ľudský prvok stále nenahraditeľný

 

Martorell, 02/05/2018. - Ľudia sú schopní rozlíšiť vyše 10 000 rozličných pachov, počuť zvuk s frekvenciou od 20 do 20 000 Hz a rozlíšiť milióny farieb. Hoci zmysly sú rodenou danosťou všetkých ľudí, je potrebné ich trénovať aby mohli registrovať maximum. Oddelenie kvality značky SEAT vytvorilo senzorické tréningové centrum, v ktorom zamestnanci dostávajú špeciálny tréning, zostrujúci ich zrak, hmat, sluch a čuch. Títo špecialisti budú zodpovední na finálnu inšpekciu vozidiel pred opustením výrobného závodu a cestou k zákazníkovi.

Rola zmyslov: "Je to mäkké a guľaté. Myslím si, že je to lopta," povedala jedna z účastníkov keď robila hmatový test so zaviazanými očami. Oproti nej sedí Álvaro Niño, učiteľ kurzu v tréningovom centre kvality. Cieľom je doviesť do dokonalosti schopnosť zmyslového vnímania "čím sa naučia, ako môžu ich používať pri kontrole kvality vozidiel" vo výrobnom procese, vysvetľuje Álvaro.

Ako môže voňať koža?: Tréning pozostáva z praktických cvičení ako čuchové testy. Študenti majú identifikovať ktorá vôňa kože alebo plastu je vhodná. Musia tiež identifikovať vône každodenného života ako napríklad aromatické bylinky alebo levandulu. Pri sluchových testoch účastníci musia odhaliť eventuálne disharmonické zvuky v simulátore.

Všetko vidiace oko: "Orientácia na detaily, pozorovacie schopnosti, perfekcionizmus a precíznosť" sú vlastnosti, ktoré podľa učiteľa charakterizujú týchto expertov. Po tréningu sú schopní odhaliť "odchýlky o 1 milimeter alebo jemné farebné variácie, ktoré je ťažké vidieť na prvý pohľad," potvrdzuje Álvaro. Tento kurz absolvuje 260 zamestnancov, z doterajšieho personálu aj novo prijatých a svoje vedomosti si budú aktualizovať každé dva roky.

 

 

 

2300 skontrolovaných automobilov denne: Aby bola presne overená kvalita vyrobených automobilov, tím kontroluje každé vozidlo osem minút. Členovia tímu ho kontrolujú zvonka i znútra, overujú, či sa dvere kabíny a dvere batožinového priestoru správne zatvárajú a potom dajú vozidlu pred opustením výrobnej linky nálepku 'Q' za kvalitu.

Človek a stroj: 2000 robotov v karosárni, 125 autonómnych robotov v montážnych halách 9 a 10 každý deň v závode Martorell spolupracuje so 7000 zamestnancami. "Máme nástroje, máme technológie ale nikdy nenahradíme ľudský prvok," rekapituluje Álvaro Niño.