Ateliér automobilov - Novinky - O značke Seat - SEAT | SEAT

Móda na kolesách

Ateliér automobilov

03.31.2018

Nick Allen navrhuje vzory čalúnenia nových modelov
/ Tento 'automobilový krajčír' využíva každý rok 30 km nití na prešívanie sedadiel, volantov a hlavíc radiacej páky
/ Aj interiéry automobilov podliehajú trendu farebnej individualizácie

 

Martorell, 31/03/2018. - Kým sa na celom svete došívajú posledné stehy aby sa módne kolekcie mohli predstaviť na prehliadkových mólach v New Yorku, Londýne, Miláne alebo Paríži, v dizajnovom centre SEAT sa vytvárajú nové návrhy pre oblečenie automobilov. Krajčírsky majster Nick Allen rozhoduje, ktorý druh prešívania, látky a farby sa objaví na sedadlách najnovšieho modelu značky pri jeho uvedení na trh. Navštívili sme ho v jeho ateliéri, kde nám vysvetlil spletité detaily svojej každodennej aktivity: 

-Pozadie automobilového krajčíra: Nick Allen má 35 rokov praxe v odbore. "Vytváram interiéry automobilov od svojho 16. roku." Vo svojom ateliéri navrhuje vzory, pričom sa snaží dosiahnuť najlepšie remeselné vypracovanie sedadiel rovnako ako by to robil návrhár haute couture.

-"Moje ruky sú moje oči": Nick vždy kontroluje poťahy tak, že po nich prechádza rukami aby cítil štruktúru, vlákna a kvalitu povrchu každého materiálu. "Moje ruky sú ako moje oči. Dotykom každého kúsku materiálu cítim jeho kvalitu a viem, ako sa bude správať pod ihlou šijacieho stroja." Každá štruktúra si vyžaduje prispôsobiť tlak na nožný pedál šijacieho stroja, buď spomaliť rýchlosť pri hrubšom materiáli alebo zrýchliť tempo pre plynulé kĺzanie tenšieho materiálu pod ihlou. A ktorý je jeho najobľúbenejší materiál? "Preferujem prácu s kožou, pretože je to prírodný materiál," hovorí.

 

 

-30 kilometrov stehov každý rok:  30.000 metrov je dĺžka stehov, ktoré Nick každý rok použije pri šití. Zručný krajčír šije poťahy volantov ručne pomocou zakrivenej ihly. Používa steh s tzv. nemeckým uzlom, ktorý vytvára výrazný vzor. Pri tom vyberá hrúbku a farbu nite z 250 cievok v 100 rozličných farbách.

-Tridsať štýlov pre sedadlo: 'Style', 'Chic', 'FR'… Náš automobilový krajčír vytvoril až 30 rozličných verzií pre každé sedadlo modelu SEAT Ibiza novej generácie, pričom uskutočnil testy materiálu poťahov dva roky pred spustením sériovej výroby. Počas fázy testovania sa mení aj tvar penového čalúnenia aby bolo sedadlo maximálne pohodlné pre vodiča.

-Farby pre každý vkus: "Farby vytvárajú rozdiel. Každý automobil má vlastnú osobnosť a vlastnú farebnú paletu." Nick Allen hovorí, že mnohí zákazníci podvedome spájajú farby s typom a charakteristikami vozidla. "Napríklad mnohí ľudia spájajú zelené a svetlohnedé tóny s crossovermi, tmavomodré odtiene s rodinnými automobilmi a čierne alebo červené farby s rýchlosťou," vysvetľuje.

-Remeselník v priemysle 4.0: Na jeho pracovnom stole namiesto počítačov a najmodernejších technológií možno nájsť nožnice, cievky s niťami a šijací stroj. "Mám tradičné remeslo a na tom sa tak veľa nezmenilo." No napriek tomu Nick zachytáva nové trendy ako je individualizácia automobilu pomocou rozličných vyhotovení a farieb.

-Nickov recept: Hoci dvorný krajčír SEAT nikdy neprezradí svoje tajomstvá, poskytol nám niekoľko rád pre úspech v profesii: "Musíte mať dobré oko na detaily, šikovné ruky...a nadovšetko veľkú trpezlivosť. Zvyšok tvorí skúsenosť." A jeho vlastným heslom je "Neunáhlite to!"