Takto sa lakuje automobil: 84 robotov a 5.000 litrov farby - Novinky - O značke Seat - SEAT | SEAT

Cesta farieb

Takto sa lakuje automobil: 84 robotov a 5.000 litrov farby

01.17.2018

Každá farba od času svojho vzniku po použitie na vozidle absolvuje cestu dlhú tri roky

84 robotov lakuje automobily a skener potvrdzuje, že farba bola nanesená rovnomerne

Personalizácia je veľkým trendom budúcnosti - stačí sa pozrieť na SEAT Arona s jeho 68 možnými farebnými kombináciami

 

Martorell, 19/01/2018. - Tri roky vývoja a dostatok citlivosti na vystihnutie trendov trhu: "Vytvorenie farby je práca pre znalcov pomerov," hovorí Jordi Font z oddelenia Color&Trim značky SEAT. Táto cesta sa začína prieskumom trhu a končí sa, keď je farba nanesená na prvé vozidlo. V tomto procese sa posilňuje rola personalizácie ako všeobecný trend. Prečítajte si ako vytvorenie novej palety farieb trvá vyše 1000 dní:

- 1.000 litrov farby pre symfóniu farieb:  Špecializovaný tím analyzuje trendy na trhu a pripravuje farebnú paletu pre budúce modely. "Okrem sledovania trendov je potrebné aj veľa intuície na definovanie nového farebného odtieňa. Musíte cítiť pulz ulice a bežať s ním," zdôrazňuje Jordi Font. Na vytvorenie nového farebného odtieňa je celkovo potrebných 1.000 litrov rozličných farieb.

- Veda za vzorkovníkom farieb Pantone: Farebné odtiene sa miešajú v laboratóriu, ktoré pri tvorbe novej farby postupuje presne ako pri chemickom pokuse. V prípade novej farebnej palety pre SEAT Arona, "sme mixovaním 50 rozličných pigmentov a kovových častíc vytvorili približne 100 variácií tej istej farby, aby sme videli, ktorý odtieň je najvhodnejší," hovorí Carol Gómez z oddelenia Color&Trim. "Farby sú každým dňom čoraz sofistikovanejšie a dopyt po individualizácii je rastúcim trendom," dodáva  Jordi Font. Príkladom je nový SEAT Arona, ktorý poskytuje zákazníkom možnosť výberu z vyše 68 rozličných farebných kombinácií.

- Od matematického vzorca po reálny život: Keď je farba definovaná, nanesie sa na kovovú platňu aby sa overila jej aplikácia a vizuálny efekt, ktorý vytvára. "Kontrolujeme hĺbku a intenzitu odtieňa na platniach, ktoré sú vystavené na slnečnom svetle i v tieni aby sme overili, že sa farba zhoduje na navrhnutou vzorkou," dodáva Jesús Guzmán z oddelenia Color&Trim.

- Operačná sála v ktorej "operuje" 84 robotov: V lakovacích boxoch sa  automobily lakujú pri teplotách medzi 21 a 25 stupňov. Dva a pol kilogramu farby sa aplikuje na každý automobil v automatizovanom procese, uskutočnenom 84 robotmi, ktorý trvá 6 hodín. Lakovacie boxy sú vybavené ventilačným systémom, ktorý je podobný systémom používaným v operačných sálach. Systém zabraňuje, aby sa prach a ostatné nečistoty zvonka usadili na čerstvo nalakovaných automobiloch. Na karosériu sa nanesie sedem vrstiev laku, každá tenká ako vlas ale tvrdá ako skala a nakoniec sa lak vypáli pri teplote 140 stupňov.

- Všetko vidiaci skener CAT: Po nalakovaní trvá iba 43 sekúnd overenie, či lak je rovnomerne nanesený. Vozidlá prechádzajú cez skener, ktorý kontroluje hladkosť povrchov a zaručuje, že na laku nie sú nečistoty.